Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna jest czynna:

Dni tygodnia Godziny
poniedziałek, wtorek, piątek 9:00-12:00
16:00-17:45
środa, czwartek, sobota 9:00-12:00

 

Sakrament chrztu

Sakramentu chrztu udzielamy w każdą pierwszą niedzielę miesiąca podczas Mszy Świętej o godz. 15.00. Dziecko do sakramentu chrztu w kancelarii parafialnej zgłaszają rodzice siedem dni przed datą chrztu.

Dokumenty i informacje potrzebne do zgłoszenia dziecka do sakramentu chrztu

 1. Odpis skrócony aktu urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego z miejsca urodzenia- oryginał.
 2. Wypełniony Formularz zgołszenia dziecka do Sakramentu chrztu.
  Pobierz formularz w formacie DOC (Microsoft Word)
  Pobierz formularz zgłoszenia dziecka do chrztu  w formacie PDF
 3. Na chrzestnych powinno wybrać się praktykujących katolików, będą to bowiem ludzie zaufania dziecka i całej rodziny. Mają oni w razie potrzeby wspierać rodziców w wychowaniu dziecka w wierze i moralności chrześcijańskiej.
 4. Ojcem i matką chrzestną może zostać:
  • każdy(a) kto jest wystarczająco dojrzały do pełnienia tego zadania,
  • przyjął trzy sakramenty: chrzest, bierzmowanie, Eucharystię i ukończył 16 lat,
  • osoba należąca do Kościoła Rzymskokatolickiego prowadząca życie zgodne z wiarą i z wymaganiami Kościoła Rzymskokatolickiego (chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w małżeństwie bez ślubu kościelnego).
 5. Ojciec lub matka chrzestna, jeśli są z poza naszej parafii, przedstawiają zaświadczenie ze swojej parafii (do której należą, na terenie której mieszkają) stwierdzające, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami i mogą być dopuszczeni do godności ojca – matki chrzestnej.
 6. Rodzice dziecka i chrzestni w czasie Mszy św. chrzcielnej winni przystąpić do Komunii Świętej, dlatego też wcześniej winni odbyć Spowiedź Świętą.
  Karteczki: SPOWIEDŹ I KOMUNIA ŚWIĘTA RODZICÓW DZIECKA oraz RODZICÓW CHRZESTNYCH otrzymują rodzice w czasie zgłaszania dziecka do chrztu w kancelarii parafialnej.
 7. Okazja do sakramentu pokuty i pojednania w kościele św. Szczepana w Katowicach – Bogucicach według zamieszczonej na stronie informacji.
 8. Nauka przed chrztem - katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych odbywa się w piątek poprzedzający pierwszą niedzielę miesiąca (datę Chrztu Św.) o godz. 19.00 w bibliotece, która znajduje się w budynku dawnego probostwa obecnie Domu Pielgrzyma – Domu Rekolekcyjnego.
 9. Rodzice chrzestni, którzy nie mogą uczestniczyć w nauce przed chrztem w naszej parafii, dostarczają zaświadczenie u uczestnictwie w nauce chrzcielnej ze swojej parafii.
  W sytuacjach wątpliwych i trudnych prosić o rozmowę z księdzem.
 10. Aby ochrzcić dziecko w innej parafii wymagana jest zgoda księdza Proboszcza.
 11. Rzeczy potrzebne do Sakramentu chrztu:
  • świeca chrzcielna
  • biała szata

Sakrament małżeństwa

Termin zawarcia sakramentu małżeństwa ustala się idywidualnie w Kancelarii parafialnej.

Dokumenty potrzebne do zawarcia Sakramentu Małżeństwa Konkordatowego

  1. Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości np. paszport.
  2. Świadectwo chrztu do zawarcia sakramentu małżeństwa (ważne sześć miesięcy od daty wystawienia).Świadectwa chrztu nie potrzebują osoby ochrzczone i bierzmowane w naszej parafii.
  3. Świadectwo ukończenia nauki religii w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej (średniej).Osoby, które nie ukończyły nauki religii w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej (średniej) uczestniczą w katechumenacie przedmałżeńskim (cztery spotkania).Terminy spotkań są ustalane w kancelarii parafialnej.
  4. Dyplom, zaświadczenie studium przedmałżeńskiego.Osoby, które nie ukończyły studium przedmałżeńskiego uczestniczą w czterech spotkaniach przygotowaczych. Terminy są ustalane w kancelarii parafialnej.Spotkania nie odbywają się podczas uroczystości i świąt, w okresie kolędowym (listopad, grudzień, styczeń) oraz w miesiącu lipcu i sierpniu.
  5. Zaświadczenie ukończenia nauk przedślubnych.Nauki przedślubne odbywają się one w naszej parafii w każdą niedzielę miesiąca (oprócz lipca i sierpnia) o godz. 15.30 w bibliotece parafialnej.Cykl czterech spotkań rozpoczyna się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.Tematy spotkań:
   • Prawa i obowiązki małżonków, karta praw rodziny.
   • Problematyka psychologiczna małżeństwa i rodziny.
   • Problematyka regulacji poczęć.
   • Sakramentalność małżeństwa i liturgia.

Narzeczeni zobowiązani są również do dwóch spotkań w Poradni Życia Rodzinnego, która czynna jest w każdą środę (oprócz lipca i sierpnia) o godz. 18.00 w sali spotkań Duszpasterstwa Akademickiego.

 1. Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego. Ważne trzy miesiące od daty wystawienia.W przypadku kiedy został wcześniej zawarty związek cywilny Opis skrócony aktu zawarcia związku cywilnego z Urzędu Stanu Cywilnego.
 2. Osoby: wdowa, wdowiec, rozwiedziona lub żyjących w związku cywilnym, które pragną zawrzeć sakrament małżeństwa przed rozpoczęciem gromadzenia dokumentów odbywają rozmowę z księdzem. Wdowiec lub wdowa powinni posiadać: akt zgonu współmałżonka z Urzędu Stanu Cywilnego, akt zawarcia związku cywilnego z Urzędu Stanu Cywilnego i świadectwo zawarcia ślubu kościelnego z parafii. Rozwiedzeni – wyrok sądu rozwiązujący ślub cywilny.
 3. Przed spisaniem protokołu przedślubnego należy odbyć rozmowę z księdzem i ustalić termin spisania protokołu (telefonicznie lub osobiście). Protokół spisujemy po zgromadzeniu wszystkich dokumentów trzy miesiące przed datą ślubu. W sytuacjach wątpliwych rozmawiamy z księdzem.
 4. Świadkowie w dniu zawierania sakramentu małżeństwa przychodzą 15 minut przed rozpoczęciem obrzędu Sakramentu Małżeństwa (przed Mszą Świętą) do zakrystii kościoła, wejście od strony probostwa, z dokumentem tożsamości: dowodem osobistym lub paszportem.

Zgłoszenia pogrzebu

W sprawie pogrzebów prosimy o kontakt z kancelarią parafialną lub – gdy kancelaria jest nieczynna – z duszpasterzami Parafii.

Do kancelarii należy przynieść kartę zgonu oraz kwit z miejsca cmentarnego(ewentualnie także zaświadczenie o przyjęciu przez zmarłego wiatyku).

Formalności związane z przygotowaniem grobu należy załatwiać z administracją cmentarza, na którym zmarły ma zostać pogrzebany.

Jeśli zmarły nie należał do naszej Parafii, a ma zostać pochowany na naszym cmentarzu, należy skontaktować się najpierw z proboszczem Parafii, do której należał zmarły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>