Sakrament chrztu

Sakramentu chrztu udzielamy w każdą pierwszą niedzielę miesiąca podczas Mszy Świętej o godz. 15.00. Dziecko do sakramentu chrztu w kancelarii parafialnej zgłaszają rodzice siedem dni przed datą chrztu.

Dokumenty i informacje potrzebne do zgłoszenia dziecka do sakramentu chrztu

 1. Odpis skrócony aktu urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego z miejsca urodzenia- oryginał.
 2. Wypełniony Formularz zgołszenia dziecka do sakramentu chrztu.
  Pobierz formularz w formacie DOC (Microsoft Word)
  Pobierz formularz zgłoszenia dziecka do chrztu  w formacie PDF
 3. Na chrzestnych powinno wybrać się praktykujących katolików, będą to bowiem ludzie zaufania dziecka i całej rodziny. Mają oni w razie potrzeby wspierać rodziców w wychowaniu dziecka w wierze i moralności chrześcijańskiej.
 4. Ojcem i matką chrzestną może zostać:
  • każdy(a) kto jest wystarczająco dojrzały do pełnienia tego zadania,
  • przyjął trzy sakramenty: chrzest, bierzmowanie, Eucharystię i ukończył 16 lat,
  • osoba należąca do Kościoła Rzymskokatolickiego prowadząca życie zgodne z wiarą i z wymaganiami Kościoła Rzymskokatolickiego (chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w małżeństwie bez ślubu kościelnego).
 5. Ojciec lub matka chrzestna, jeśli są z poza naszej parafii, przedstawiają zaświadczenie ze swojej parafii (do której należą, na terenie której mieszkają) stwierdzające, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami i mogą być dopuszczeni do godności ojca – matki chrzestnej.
 6. Rodzice dziecka i chrzestni w czasie Mszy św. chrzcielnej winni przystąpić do Komunii Świętej, dlatego też wcześniej winni odbyć Spowiedź Świętą.
  Karteczki: SPOWIEDŹ I KOMUNIA ŚWIĘTA RODZICÓW DZIECKA oraz RODZICÓW CHRZESTNYCH otrzymują rodzice w czasie zgłaszania dziecka do chrztu w kancelarii parafialnej.
 7. Okazja do sakramentu pokuty i pojednania w kościele św. Szczepana w Katowicach – Bogucicach według zamieszczonej na stronie informacji.
 8. Nauka przed chrztem - katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych odbywa się w piątek poprzedzający pierwszą niedzielę miesiąca (datę Chrztu Św.) o godz. 19.00 w bibliotece, która znajduje się w budynku dawnego probostwa obecnie Domu Pielgrzyma – Domu Rekolekcyjnego.
 9. Rodzice chrzestni, którzy nie mogą uczestniczyć w nauce przed chrztem w naszej parafii, dostarczają zaświadczenie u uczestnictwie w nauce chrzcielnej ze swojej parafii.
  W sytuacjach wątpliwych i trudnych prosić o rozmowę z księdzem.
 10. Aby ochrzcić dziecko w innej parafii wymagana jest zgoda księdza Proboszcza.
 11. Rzeczy potrzebne do Sakramentu chrztu:
  • świeca chrzcielna
  • biała szata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>