Sakrament małżeństwa

Termin zawarcia sakramentu małżeństwa ustala się idywidualnie w Kancelarii parafialnej.

Dokumenty potrzebne do zawarcia Sakramentu Małżeństwa Konkordatowego

 1. Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości np. paszport.
 2. Świadectwo chrztu do zawarcia sakramentu małżeństwa (ważne sześć miesięcy od daty wystawienia).Świadectwa chrztu nie potrzebują osoby ochrzczone i bierzmowane w naszej parafii.
 3. Świadectwo ukończenia nauki religii w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej (średniej).Osoby, które nie ukończyły nauki religii w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej (średniej) uczestniczą w katechumenacie przedmałżeńskim (cztery spotkania).Terminy spotkań są ustalane w kancelarii parafialnej.
 4. Dyplom, zaświadczenie studium przedmałżeńskiego.Osoby, które nie ukończyły studium przedmałżeńskiego uczestniczą w czterech spotkaniach przygotowaczych. Terminy są ustalane w kancelarii parafialnej.Spotkania nie odbywają się podczas uroczystości i świąt, w okresie kolędowym (listopad, grudzień, styczeń) oraz w miesiącu lipcu i sierpniu.
 5. Zaświadczenie ukończenia nauk przedślubnych.Nauki przedślubne odbywają się one w naszej parafii w każdą niedzielę miesiąca (oprócz lipca i sierpnia) o godz. 15.30 w bibliotece parafialnej.Cykl czterech spotkań rozpoczyna się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.Tematy spotkań:
  • Prawa i obowiązki małżonków, karta praw rodziny.
  • Problematyka psychologiczna małżeństwa i rodziny.
  • Problematyka regulacji poczęć.
  • Sakramentalność małżeństwa i liturgia.

Narzeczeni zobowiązani są również do dwóch spotkań w Poradni Życia Rodzinnego, która czynna jest w każdą środę (oprócz lipca i sierpnia) o godz. 18.00 w sali spotkań Duszpasterstwa Akademickiego.

 1. Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego. Ważne trzy miesiące od daty wystawienia.W przypadku kiedy został wcześniej zawarty związek cywilny Opis skrócony aktu zawarcia związku cywilnego z Urzędu Stanu Cywilnego.
 2. Osoby: wdowa, wdowiec, rozwiedziona lub żyjących w związku cywilnym, które pragną zawrzeć sakrament małżeństwa przed rozpoczęciem gromadzenia dokumentów odbywają rozmowę z księdzem. Wdowiec lub wdowa powinni posiadać: akt zgonu współmałżonka z Urzędu Stanu Cywilnego, akt zawarcia związku cywilnego z Urzędu Stanu Cywilnego i świadectwo zawarcia ślubu kościelnego z parafii. Rozwiedzeni – wyrok sądu rozwiązujący ślub cywilny.
 3. Przed spisaniem protokołu przedślubnego należy odbyć rozmowę z księdzem i ustalić termin spisania protokołu (telefonicznie lub osobiście). Protokół spisujemy po zgromadzeniu wszystkich dokumentów trzy miesiące przed datą ślubu. W sytuacjach wątpliwych rozmawiamy z księdzem.
 4. Świadkowie w dniu zawierania sakramentu małżeństwa przychodzą 15 minut przed rozpoczęciem obrzędu Sakramentu Małżeństwa (przed Mszą Świętą) do zakrystii kościoła, wejście od strony probostwa, z dokumentem tożsamości: dowodem osobistym lub paszportem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>